Odborné články:

Níže naleznete uveřejněné články odborníků přes výživu.


Kokosový tuk z pohledu výživy
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. V poslední době se v tisku a po internetu šíří informace o někdy až zázračné zdravotní prospěšnosti konzumace kokosového tuku. Mnoho lidí těmto informacím uvěřilo a kupují kokosový tuk, ...
Ořechy jako součást pestré a vyvážené stravy
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Řada lidí se brání konzumaci ořechů z obavy nárůstu tělesné hmotnosti. Ve skutečnosti ořechy obsahují řadu pro organismus potřebných živin, ...
"Ošklivé" transmastné kyseliny
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Starší generace si pamatuje na klasický spaghetti western Hodný, zlý a ošklivý (The Good, the Bad and the Ugly). U tuků jsme zvyklí rozlišovat mezi „dobrými“ a „špatnými“ tuky.
Doporučení pro příjem nenasycených mastných kyselin
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Nenasycené mastné kyseliny patří mezi "správné" tuky, které by v našich jídelníčcích rozhodně neměly chybět. Některé z nich jsou esenciální - tedy pro organismus nezbytné. Organismus si je neumí vytvořit, a proto musí být přijímány v požadovaném množství ve stravě.
Řepkový olej – král mezi oleji
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Řepkový olej má řadu nutričních předností. Z běžně používaných olejů má nejnižší obsah nasycených mastných kyselin.
Majonéza - ano, či ne?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Majonéza je často vnímána jako nevhodná potravina, která do zdravého jídelníčku nepatří. S tímto doporučením se můžeme setkat i v některých letáčcích (např. v ordinacích lékařů), kde majonéza figuruje mezi potravinami, které nejsou z hlediska výživy doporučovány ke konzumaci.
Jak se liší jednotlivé tuky a oleje ve složení mastných kyselin?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Hlavní rozdíly z hlediska výživy představuje vzájemné zastoupení jednotlivých skupin mastných kyselin. Tabulka ukazuje příkladné složení nejčastěji používaných tuků a olejů. Skutečné hodnoty se od těchto příkladných mohou lišit díky přirozené variabilitě surovin.
Jak dodržujeme v České republice doporučení pro tuky a mastné kyseliny?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Spotřeba tuků v České republice je vyšší, než je horní hranice doporučení (35 % z celkového příjmu energie). Dokonce převyšuje i horní hranici 40 %, která je součástí doporučení pro obyvatele Skandinávie.
Kvalita je důležitější než kvantita
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Spíše než celkové množství tuku je však mnohem důležitější sledovat, jaké tuky konzumujeme. Nasycené a transmastné kyseliny se spolu s přidanými cukry a solí řadí mezi rizikové živiny.
Vývoj výživových doporučení pro příjem tuků
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. V poslední době se v tisku a po internetu šíří informace, že máme spoustu nových objevů týkajících se role tuků ve výživě. Výživová doporučení, která byla dlouhodobě předkládána obyvatelstvu, jako by přestala platit. Odkud se tyto nové informace berou?
Tuky pro milovníky chemie
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Jelikož s tématem tuků se neodmyslitelně pojí i řada pojmů odborného charakteru, které se budou opakovaně objevovat v našich příspěvcích, řekli jsme si, že by bylo dobré, abyste měli možnost seznámit s tím, co se za těmito jednotlivými pojmy skutečně skrývá. A to se bohužel neobejde bez menšího výletu do oblasti chemie.
Stévie
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Stévie (Stevia rebaudiana) je rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Domorodými indiány v Paraguayi je po staletí používána ke slazení čaje.
Jsou náhradní sladidla prospěšná?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. V poslední době se množí debaty, zda používat či nepoužívat "náhradní" sladidla. Sladidla mají své zastánce, ale i odpůrce. Jedna rovina debaty se týká bezpečnosti sladidel. Přestože se objevuje řada názorů o tom, že náhradní sladidla způsobují zdravotní problémy, včetně i potenciálně možného výskytu rakoviny, vědecké studie to nepodporují.
Glukózo-fruktózové sirupy
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Nejčastější surovinou pro výrobu glukózo-fruktózových sirupů je kukuřice, sirupy mohou být vyráběny i z pšenice či jiných surovin obsahujících škrob. Běžný spotřebitel se s těmito produkty nesetká v maloobchodní síti, ale za to jsou velmi často používány v celé řadě potravin.
Fruktóza nebo glukóza?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Je fruktóza vhodnější ke konzumaci než glukóza? To je otázka, se kterou se často setkáváme. Fruktóza (cukr ovocný) i glukóza (cukr hroznový) patří mezi monosacharidy. Cukr řepný nebo třtinový (sacharóza) je disacharid tvořený právě z glukózy a fruktózy.
Kolik cukru bychom měli přijímat?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Jak už víte, cukr v potravinách dělíme na přirozeně se vyskytující a cukr přidaný. Lidský organismus neumí rozlišit cukry v potravinách přirozeně se vyskytující a cukry přidané. Přidané cukry však představují pro organismus čistý energetický příjem. Někdy je označujeme pojmem „prázdné kalorie“, proto bychom jejich příjem měli co nejvíce omezovat.
Cukry přidané vs. přirozeně se vyskytující
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Cukry rozlišujeme na cukry v potravinách přirozeně se vyskytující (ovoce, zelenina, mléko a neochucené mléčné výrobky) a cukry přidané.
Je cukr droga?
Doc. Ing. Jiří Brát, Csc. Na internetu a v časopisech se můžeme setkat s řadou názorů, že cukr se chová podobně jako droga a že si lze vybudovat na cukru závislost. Vědecké studie však toto úplně nepotvrzují. Vědci z Edinburghu dospěli k závěru, že u složek potravin neexistuje podobná závislost jako v případě drog, která by měla biochemický základ.