Kolik cukru bychom měli přijímat?

Doc. Ing. Jiří Brát, Csc.

Jak už víte, cukr v potravinách dělíme na přirozeně se vyskytující a cukr přidaný.

Lidský organismus neumí rozlišit cukry v potravinách přirozeně se vyskytující a cukry přidané. Přidané cukry však představují pro organismus čistý energetický příjem. Někdy je označujeme pojmem „prázdné kalorie“, proto bychom jejich příjem měli co nejvíce omezovat.

Více o přidaných a přirozeně se vyskytujících cukrech zde.

Cukr přidaný by měl v naší stravě tvořit maximálně 10 % z celkového energetického příjmu (tzn. u dospělých s průměrnou fyzickou aktivitou při příjmu 8400 kJ/2000 kcal cca 50 g na den), reálný příjem je však u většiny lidí o mnoho vyšší. Světová zdravotnická organizace doporučuje dokonce jako zdraví prospěšné snížit příjem volných cukrů pod 5 % z celkového příjmu energie, tedy přibližně pod 25 gramů denně.

Vyčerpat maximální tolerovaný příjem přidaného cukru (50 g) lze celkem snadno, například jednou z těchto kombinací potravin:


2 ks čokoládové tyčinky (100 g)


600 g ochuceného jogurtového nápoje


100 g mléčné čokolády


100 g bonbonů


500 ml ochucené minerální vody + 50g müsli tyčinka + 30 g slazených cereálií

Na každé fotografii je znázorněno množství potravin, které obsahují 50 g přidaného cukru.

Referenční hodnota příjmu pro celkové cukry je stanovena na 90 g (při denním příjmu 2000 kcal/8400 kJ). Více informací o příjmu celkových cukrů se dočtete v tomto článku. Chcete vědět, jak jste na tom s celkovým příjmem cukru vy? Zapište si jídelníček ve webové aplikaci NutriData, která vám prozradí, jak jste na tom a mnoho dalších užitečných věcí.