Vláknina [g]

Skupina nutrientů:

Základní výživové charakteristiky

Popis nutrientu: Do pojmu vláknina jsou zahrnuty součásti rostlinné potravy, které nemohou být štěpeny enzymatickým systémem lidského gastrointestinálního traktu. Jedná se s výjimkou ligninu o nestravitelné polysacharidy, např. celulózu, hemicelulózu, pektin atd. Do této skupiny spadá také škrob, který se neštěpí amylázami (rezistentní škrob), dále oligosacharidy jako oligofruktóza nebo oligosacharidy ze skupiny rafinóz (rafinóza, stachyóza, verbaskóza, které jsou obsaženy v luštěninách).
Vláknina plní v gastrointestinálním traktu řadu důležitých funkcí a kromě toho má vliv na metabolismus. Mikroorganismy v tlustém střevě částečně odbourávají vlákninu na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které snižují pH a slouží sliznici střeva jako substrát. Pokud se tyto mastné kyseliny s krátkým řetězcem vstřebají, slouží jako vedlejší zdroj energie s využitelnou hodnotou asi 8,4 kJ na 1 g vlákniny.
Nedostatek: Vláknina snižuje riziko vzniku řady onemocnění a funkčních poruch. K nejdůležitějším z nich patří: zácpa, divertikulóza tlustého střeva, rakovina tlustého střeva, žlučové kameny, nadváha, hypercholesterolemie, diabetes mellitus a ateroskleróza.
Nadbytek: Možné riziko snížené absorpce polyvalentních kationtů (vápník, hořčík, zinek, železo) má praktický význam pouze při zvýšeném příjmu izolované vlákniny (např. otrub z léčebných důvodů). Nepatrné snížení absorpce kationtů při příjmu stravy bohaté na vlákninu je více než kompenzováno vysokým obsahem těchto kationtů přítomných ve vláknině.
Diabetologie: 20 g/1000 kcal celkové denní energetické spotřeby, z toho 50 % rozpustné vlákniny. Denní příjem zeleniny a ovoce v poměru 2:1 by měl dosahovat 600 g včetně zeleniny tepelně upravené. Preferujeme zvýšený příjem luštěnin.
Doporučené denní dávky
DDD - Vláknina [g] Muži Ženy
Doporučená dávka
Doporučená min. dávka 30 30
Doporučená max. dávka
Doporučená dávka na kg hmotnosti
Doporučená min. dávka na kg hmotnosti
Doporučená max. dávka na kg hmotnosti
DDD - Vlknina [g] Muži Ženy
Doporučená dávka procent energie
Doporučená min. dávka procent energie
Doporučená max. dávka procent energie
Doporučená dávka na MJ 3.1 3.9
Doporučená min. dávka na MJ
Doporučená max. dávka na MJ
Poznámka editora:
Použitá literatura: RH SPV 2019 str. 56
Online zdroje:

Články:

... zpět na předchozí stránku