Vitamin D (mikrogramů) [μg]

Skupina nutrientů:

Vitaminy

Popis nutrientu: Skupina vitaminu D se skládá z mnoha biologicky účinných látek označovaných jako kalciferoly. Hormony vitaminu D jsou nezbytné pro regulaci homeostázy vápníku a metabolismus fosfátů. Pro optimální účinek vitaminu D je zapotřebí adekvátní příjem vápníku a naopak.
Nedostatek:

Nedostatek vitaminu D porušuje homeostázu vápníku a metabolismus fosfátů. U kojenců a malých dětí se hypovitaminóza vitaminu D projevuje jako rachitida; na základě poruchy mineralizace kosti dochází k deformacím skeletu, zbytnění v růstových zónách. K dalším symptomům onemocnění patří snížená svalová síla, snížený svalový tonus a náchylnost k infekcím.
V dospělém věku vede výrazný nedostatek vitaminu D k osteomalácii; charakteristická je demineralizace a přestavba plně vyvinutých kostí. Hlavním příznakem jsou bolesti celého skeletu a myopatie.
Suboptimální saturace vitaminem D přispívá ke vzniku osteoporózy ve stáří


 

Nadbytek: Intoxikace vitaminem D jsou u lidí s normálním metabolismem možné pouze při nadměrném perorálním přísunu vitaminu D, nikoliv při excesivní expozici kůže UV zářením. Zvýšená absorpce vápníku ze střeva a zvýšené vyplavování z kostí vede ke zvýšené koncentraci vápníku v krevní plazmě, která jako syndrom hyperkalcemie může vést k těžkým poruchám orgánů (časté močení a žízeň, nevolnost a zvracení, endokrinní psychosyndrom, ledvinové kameny, nefrokalcinóza a selhávání ledvin). Byly popsány smrtelné intoxikace vitaminem D.
Diabetologie:
Doporučené denní dávky
DDD - Vitamin D (mikrogramů) [μg] Muži Ženy
Doporučená dávka 20 20
Doporučená min. dávka
Doporučená max. dávka 50 50
Doporučená dávka na kg hmotnosti
Doporučená min. dávka na kg hmotnosti
Doporučená max. dávka na kg hmotnosti
DDD - Vitamin D (mikrogram) [μg] Muži Ženy
Doporučená dávka procent energie
Doporučená min. dávka procent energie
Doporučená max. dávka procent energie
Doporučená dávka na MJ
Doporučená min. dávka na MJ
Doporučená max. dávka na MJ
Poznámka editora:
Použitá literatura: RH SPV 2019 str. 71
Online zdroje:

Články:

... zpět na předchozí stránku