Thiamin - vit.B1 [mg]

Skupina nutrientů:

Vitaminy

Popis nutrientu: Tiamin působí jako koenzym v důležitých reakcích energetického metabolismu převážně ve formě tiaminpyrofosfátu. V nutriční praxi je obvyklé vztahovat potřebu tiaminu k energetické potřebě. U chronického alkoholismu je pro poruchu absorpce a metabolismu potřeba tiaminu značně zvýšena.
Dobrým zdrojem tiaminu je maso, zvláště vepřové, játra, některé druhy ryb (platýz, tuňák), celozrnné produkty (ovesné vločky), luštěniny a brambory.
Nedostatek: Nedostatek tiaminu způsobuje především poruchy metabolismu sacharidů. Velký nedostatek tiaminu vede ke klinickému obrazu beri-beri, který se podle formy průběhu a účasti dalších živin vyznačuje neurologickými výpadky, úbytkem kosterních svalů, slabostí srdečního svalu a otoky.
Dětská forma beri-beri se objevuje u kojených dětí matek s nedostatkem tiaminu a manifestuje se nechutí pít, zvracením, apatií a neklidem, při akutním průběhu také životu nebezpečnou srdeční insuficiencí.
Nadbytek: Nežádoucí účinky vysoké dávky tiaminu z potravy nebo ze suplementů (např. 50-200 mg/den) nejsou známy. V ojedinělých případech došlo k anafylaktické reakci po intravenózním podání tiaminu.
Diabetologie:
Doporučené denní dávky
DDD - Thiamin - vit.B1 [mg] Muži Ženy
Doporučená dávka 1.2 1
Doporučená min. dávka
Doporučená max. dávka
Doporučená dávka na kg hmotnosti
Doporučená min. dávka na kg hmotnosti
Doporučená max. dávka na kg hmotnosti
DDD - Thiamin - vit.B1 [mg] Muži Ženy
Doporučená dávka procent energie
Doporučená min. dávka procent energie
Doporučená max. dávka procent energie
Doporučená dávka na MJ
Doporučená min. dávka na MJ
Doporučená max. dávka na MJ
Poznámka editora:
Použitá literatura: RH SPV 2019 str. 97
Online zdroje:

Články:

... zpět na předchozí stránku