Selen [μg]

Skupina nutrientů:

Mikroelementy

Popis nutrientu: Selen plní životně důležité funkce jako součást glutathionperoxidáz, dejodáz, thioredoxinreduktázy, plazmatického selenoproteinu-P a některých dalších proteinů reprodukčních orgánů, které obsahují selenocystein.
Epidemiologické studie poukazují na přímý  antikancerogenní nebo protektivní účinek selenu. K dispozici jsou rovněž poznatky o imunomodulačních efektech selenu a selenoproteinů. Při ochraně lipidů před oxidací působí selen synergicky s tokoferoly.
Nedostatek: Poruchy z deficitu, které se přičítají nedostatečnému příjmu selenu, byly popsány u Keshanské choroby, kardiomyopatie, která se vyskytuje při příjmu selenu menším než 10 μg/den. Během dlouhodobé parenterální výživy bez suplementace selenem byly pozorovány poruchy svalových funkcí jako známka deficitu selenu. Také při totální parenterální výživě novorozenců, u speciálních diet (např. fenylketonurie) a u poruch absorpce (cystická fibróza, syndrom krátkého střeva atd.) může být příjem selenu nedostačující. Kaschin-Beckova choroba, osteoartropatie, je rovněž následek nedostatku selenu, jsou ale diskutovány i další příčiny, např. deficit jódu nebo mykotoxiny.
K rizikovým skupinám deficitního příjmu selenu patří pacienti s dlouhodobou hemodialýzou a dále osoby s jednostrannou výživou, např. přísní vegani nebo osoby s nízkoenergetickou nebo nízkoproteinovou dietou.
Nadbytek: Při akutním nebo dlouhodobém dávkování selenu ve výši 200-4000 μg/den terapeuticky indikovaném a kontrolovaném lékařem nebyly pozorovány žádné toxické příznaky. U dospělých byly pozorovány známky chronické intoxikace selenem při denním příjmu od 800 μg.
Diabetologie:
Doporučené denní dávky
DDD - Selen [μg] Muži Ženy
Doporučená dávka 70 60
Doporučená min. dávka
Doporučená max. dávka
Doporučená dávka na kg hmotnosti
Doporučená min. dávka na kg hmotnosti
Doporučená max. dávka na kg hmotnosti
DDD - Selen [μg] Muži Ženy
Doporučená dávka procent energie
Doporučená min. dávka procent energie
Doporučená max. dávka procent energie
Doporučená dávka na MJ
Doporučená min. dávka na MJ
Doporučená max. dávka na MJ
Poznámka editora:
Použitá literatura: RH SPV 2019 str. 221
Online zdroje:

Články:

... zpět na předchozí stránku