Retinol - vitamin A [μg]

Skupina nutrientů:

Vitaminy

Popis nutrientu: Vitamin A má zásadní význam pro růst, funkci imunitního systému, pro vývoj buněk a různých druhů tkání. Jeho aktivní metabolit, kyselina retinová, reguluje stavbu, růst a funkce kůže a sliznic. Aldehyd vitaminu A, retinal, je důležitý pro vidění. Alkohol vitaminu A, retinol, přísně homeostaticky regulovaná transportní forma v krvi, se pravděpodobně podílí na spermatogenezi.
Při obvyklých stravovacích zvyklostech je potřeba vitaminu A zpravidla dobře zajištěna.
Nedostatek: Počínající nedostatek vitaminu A je obtížně zjistitelný, protože jeho koncentrace v krvi je homeostaticky udržovaná v normální hodnotě i v případě, že jsou zásoby v játrech prakticky vyčerpány. Prvním klinickým příznakem nedostatku vitaminu A je šeroslepost. Může se vyskytovat současně s počátkem metaplásií dlaždicového epitelu sliznic respiračního traktu nebo i později. Klasické příznaky výrazného nedostatku vitaminu A jsou zprvu zažloutlé zrohovatělé  Bitotovy skvrny (na spojivkách) při xeroptalmii (vysychání slzných žláz a spojivek). Následuje keratomalacie (vředy na rohovkách) s úplným rozpadem přední části oka a oslepnutím. Tyto stavy nedostatku vitaminu A jsou v západních zemích extrémně řídké.
Nadbytek: Ve velmi vysokých dávkách má preformovaný vitamin A a také mnohé retinoidy (deriváty vitaminu A) vedlejší účinky. Akutně dochází k bolestem hlavy nebo stoupá tlak mozkomíšního moku, chronicky dochází ke změnám na kůži, žloutence, ke zvětšení jater až k cirhóze, stejně jako k bolestivým změnám na skeletu (exostózy)
Bezpečná horní hranice příjmu vitaminu A u dospělých je do 3 mg (odpovídá 10000 IE) (jako retinol nebo retinylester) na den.
Diabetologie:
Doporučené denní dávky
DDD - Retinol - vitamin A [μg] Muži Ženy
Doporučená dávka 1000 800
Doporučená min. dávka
Doporučená max. dávka 1500 1500
Doporučená dávka na kg hmotnosti
Doporučená min. dávka na kg hmotnosti
Doporučená max. dávka na kg hmotnosti
DDD - Retinol - vitamin A [μg] Muži Ženy
Doporučená dávka procent energie
Doporučená min. dávka procent energie
Doporučená max. dávka procent energie
Doporučená dávka na MJ 100 100
Doporučená min. dávka na MJ
Doporučená max. dávka na MJ
Poznámka editora:
Použitá literatura: RH SPV 2019 str. 64
Online zdroje:

Články:

... zpět na předchozí stránku