Niacin (vit. B3) [mg]

Skupina nutrientů:

Vitamíny

Popis nutrientu: Pod označení niacin spadají vitamery nikotinamid a kyselina nikotinová. Niacin se podílí na syntéze a odbourávání sacharidů, mastných kyselin a aminokyselin. NAD je také nezbytný pro neredoxní reakci při replikaci nebo reparaci DNA, stejně jako pro mobilizaci vápníku. Pokrytí potřeby niacinu není zajišťováno pouze jeho příjmem, ale i endogenní biosyntézou  z esenciální aminokyseliny tryptofanu v játrech a v ledvinách. Pestrá smíšená strava s 60 g bílkovin obsahuje cca 600 mg tryptofanu a mohla by dodat až 10 mg ekvivalentu niacinu.
Nedostatek: Ve střední Evropě dochází k nedostatku niacinu pouze při extrémních odchylkách od běžných stravovacích zvyklostí. Velký nedostatek niacinu vede při současném nízkém příjmu tryptofanu  ke klinickému obrazu pellagry, charakterizované dermatitidou (změny na kůži vystavené slunečnímu záření), průjmy, změnami sliznic ústní dutiny, jazyka a GI traktu, depresivní psychózou  s bolestmi hlavy, únavou a stavy zmatenosti. Bez léčby má pellagra fatální průběh, dochází k poruše celého energetického metabolismu. Alkoholismus, vrozené poruchy metabolismu tryptofanu a chronické průjmy s těžkými poruchami absorpce mohou být také příčinou nedostatku niacinu.
Nadbytek: Vysoké dávky kyseliny nikotinové mohou mít vedlejší účinky (rozšíření cév, pocit horka, zánět žaludeční sliznice, poškození jaterních buněk), zatímco příjem vysokých dávek nikotinamidu má vedlejší účinky jen zřídka. EFSA proto stanovila pro nikotinovou kyselinu a pro nikotinamid rozdílné hraniční hodnoty (kyselina nikotinová 10 mg/den, nikotinamid 900 mg/den)
Potravinami není možné přijmout takové množství niacinu, aby došlo ke zmíněným vedlejším účinkům.
Diabetologie:
Doporučené denní dávky
DDD - Niacin (vit. B3) [mg] Muži Ženy
Doporučená dávka 15 12
Doporučená min. dávka
Doporučená max. dávka
Doporučená dávka na kg hmotnosti
Doporučená min. dávka na kg hmotnosti
Doporučená max. dávka na kg hmotnosti
DDD - Niacin (vit. B3) [mg] Muži Ženy
Doporučená dávka procent energie
Doporučená min. dávka procent energie
Doporučená max. dávka procent energie
Doporučená dávka na MJ
Doporučená min. dávka na MJ
Doporučená max. dávka na MJ
Poznámka editora:
Použitá literatura: RH SPV 2019 str. 118
Online zdroje: http://www.nutri-facts.org/eng/vitamins/vitamin-b3-niacin/intake-recommendations/

Články:

... zpět na předchozí stránku